Jak odpowiednie wybrać świece ołtarzowe?

Świece w Kościele katolickim pełnią niezwykle ważną rolę. Posiadają bogatą symbolikę i uczestniczą w każdych świętach i wydarzeniach. Wśród świec liturgicznych, obok świec ołtarzowych, warto też wymienić paschały, roratki, gromnice, a także świece na komunie święte, chrzty i śluby. O czym zatem warto pamiętać, wybierając świece ołtarzowe?

Jak jest symbolika świec liturgicznych?

Zacznijmy od symboliki świec liturgicznych. Otóż, w dawnych wierzeniach, płomień świecy był symbolem materialnej wiary. Co więcej, w wierze chrześcijańskiej pali się tylko wosk, ewentualnie oliwę, a zatem te produkty naturalne, które dane są od Boga. Wosk sam w sobie jest symbolem czystości i człowieczeństwa.

W Kościele katolickim na ołtarzu podczas mszy świętej stawia się od dwóch do sześciu zapalonych świec, a podczas wizyty biskupa nawet siedem. Oprócz niedzielnych nabożeństw, świece ołtarzowe zapala się też przy innych uroczystościach, takich jak chociażby uroczystości Matki Boskiej Gromnicznej, Adwentu, oczywiście Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, ale też podczas Chrztów i Komunii Świętej, bierzmowania czy ślubów kościelnych, oraz podczas ostatniego namaszczenia.

Jak odpowiednie wybrać świece ołtarzowe?

Świece liturgiczne dostaniemy w każdym sklepie stacjonarnym i online, oferującym asortyment liturgiczny. Pamiętajmy, że takie świece liturgiczne mają różne rozmiary i kolory. Zawsze dobierajmy je odpowiednio do okazji. Co więcej, świece ołtarzowe powinny być świecami woskowymi lub olejowymi.