Jak przyjąć księdza po kolędzie?

Co roku ksiądz odwiedza po kolędzie swoich wiernych. Rokroczne wizyty duszpasterskie są bardzo popularne i potocznie nazywane kolędami. Podczas tego rodzaju wizyty ksiądz bliżej zapoznaje się ze swoimi wiernymi a wierni pokazują swoje przywiązanie do wiary i do Boga. Do każdej kolędy należy się przygotować, z tym że domownicy powinni przygotować jeszcze swój dom do przyjęcia osoby duchownej.

Jak się przygotować?

Kolęda to swoiste święto w domu, czekamy na osobę duchowną, przedstawiciela wiary. Sami ubieramy się odświętnie i staramy się, by nasz dom też odświętnie wyglądał. Sprzątamy go, dekorujemy świątecznie i co najważniejsze przygotowujemy świątecznie stół, przy którym przyjmiemy kolędę. Dobrze jest też księdza ugościć.

Potrzebny jest zestaw kolędowy

Wizyta duszpasterska to także poświęcenie i pobłogosławienie naszego całego domu lub mieszkania. To nie jest kurtuazyjna wizyta, to wizyta przedstawiciela wiary i Boga. Potrzebny jest zestaw kolędowy z MeritoHurt, którego elementy są najważniejszymi symbolami wiary. Bez niezbędnika kolędowego jakim jest zestaw, trudno jest przyjąć kolędę.
Elementy każdego zestawu kolędowego to krzyż stojący, który umieszczamy w centralnym miejscu na stole, obok krzyża stawiamy dwa świeczniki z białymi świecami, zapalane podczas wizyty. Na stole, na białym obrusie stawiamy miseczkę na wodę święconą a obok miseczki kładziemy kropidło. Zestawy kolędowe można kupić w sklepach sprzedających dewocjonalia.