Paschał – jego znaczenie dla katolików

Paschał czyli duża, woskowa świeca znajdująca się w Kościele ma ogromne znaczenie dla katolików nie tylko w szczególnym okresie Wielkanocy. Paschał zawiera na sobie pewną symbolikę. Niewielu jednak doskonale zna jej znaczenie.

Paschał – źródło ognia

Paschał, który jest zapalony symbolizuje światło Jezusa Chrystusa. To od niego bowiem ojciec chrzestny odpala gromnicę podczas chrztu na znak przywitania nowego członka rodziny chrześcijańskiej.

Wosk

Paschał cena jest ok, wykonany jest w wosku, najczęściej w kolorze żółtym lub białym. O wosku jest mowa w Biblii. Może dlatego powszechnie mówi się, że wosk pszczeli ma ogromne znaczenie.

Litera „A”

Na świecy znajduje się duża, czerwona litera A, która symbolizuję Alfę i Omegę, co oznacza pierwszą i ostatnią literę greckiego alfabetu. Przekaz ich jest następujący – początek i koniec.

Rok

Na świecy znajduje się aktualny rok (np. 2016, 2017 czy 2019). Oznacza to, iż Jezus Chrystus jest z nami tu i teraz. Bez względu na datę – jest obecny.

Krzyż

Paschał nie może obyć się bez krzyża jako ważnego symbolu chrześcijaństwa, męki i śmierci Jezusa. To właśnie ten krzyż ma ogromne znaczenie podczas Świąt Wielkanocnych.

Czerwone gwoździe

Paschał opiewa na swoich przodzie w pięć czerwonych gwoździ, które odzwierciedlają rany Chrystusa, których doznał wisząc na krzyżu.

Jak wynika z powyższego, paschał to symbolika sama w sobie. Wielu z nas patrząc na tą ogromną świecę nie zdawało sobie sprawy, jak ważne elementy składają się na jej całość.