Świece woskowe – dlaczego?

O pięknie liturgii można by długo mówić. Dlaczego używamy podczas niej świec woskowych albo oliwnych? Dlatego, że są wykonane z produktów naturalnych, danych od samego Boga. Wosk symbolizuje czystość, dziewiczość i człowieczeństwo, oliwa z kolei przypomina o darach Ducha Świętego.

Świece woskowe u katolików

Na ołtarzu podczas Mszy św. winno znajdować się od 2 do 6 świec. Zwróćmy uwagę, że wystrój świec woskowych zmieni się w zależności od przeżywanego okresu liturgicznego, poza tym w adwencie obok ołtarza stać będzie świeca roratna, a w Wigilię Paschalną mroki świątyni rozświetli blask Paschału, od którego wierni będą odpalać swoje świece.
W Kościele katolickim są specjalne momenty, kiedy wierni przynoszą do kościoła świece woskowe – to chrzest, komunia święta, święto Ofiarowania Pańskiego czy wspomniana Wigilia Paschalna. W okresie adwentu dzieci wędrują na roraty z lampionami, jednak dawniej całe rodziny przedzierały się przez śniegi właśnie z zapalonymi świecami.

Świece woskowe w cerkwi

Nie wyobrażamy sobie świątyni prawosławnej bez zapalonych świeczek. Aby zaopatrzyć nawet małą cerkiew w świece woskowe hurtownia jest niezbędnie potrzebna. Wąskie, wykonane z wosku pszczelego, pachnące miodem, zapalane są w intencji zmarłych, trzymane w rękach przez wiernych podczas długich, pełnych pięknego śpiewu nabożeństw. W czasie Liturgii Paschalnej każda cerkiew rozświetlona jest blaskiem woskowych świec.